13. září
Chceme Ostrava Tower

To je ona! Nová ostravská dominanta a zároveň nejvyšší budova Česka! 😍
Zastupitelům města Ostravy bude ve středu 15.9.2021 prezentován architektonický návrh nové výškové budovy na pozemku bývalé koksovny Karolina.

Návrh vznikl ve spolupráci dvou architektonických ateliérů CHYBIK+KRISTOF ARCHITECTS & URBAN DESIGNERS a ANARCHITEKT.
„Chceme postavit novou dominantu Ostravy. Budovu, která svojí architekturou, kvalitou provedení a technologickou vyspělostí symbolizuje probíhající proměnu města. Je to ambiciózní projekt, který sází na prosperitu Ostravy a celého kraje v příštích desetiletích,“ uvedl partner a zakladatel společnosti RT TORAX Tomáš Häring.

Výšková budova je navržena ve tvaru přesýpacích hodin, v polovině otočených o devadesát stupňů. Spojuje dva tvary orientované ve směru dvou os probíhajících centrem Ostravy, ulicí 28.října
a Poděbradovou, která pokračuje ulicí Jantarovou až k Trojhalí. Tyto osy se pravoúhle kříží právě pod Frýdlantskými mosty. Parter budovy bude volně průchozí a bude navazovat na zvýšenou platformu s několika menšími objekty a veřejným prostorem malého náměstí. Platforma výrazně zasáhne
do tělesa Frýdlantských mostů a bude zde vedena také cyklistická stezka spojující Porubu s centrem Ostravy.

Nová budova nabídne rezidenční bydlení s výjimečnými výhledy na Ostravu, prostory pro komerční využití, ale zejména také prostor pro veřejné plochy přístupné pro veřejnost. „Vertikální linie a ostré tvary nové budovy odkazují na architekturu bývalé koksovny a dolů, které se v této lokalitě nacházely. Inspirujeme se průmyslovou minulostí tohoto místa, ostatně při naší práci se vždy snažíme reflektovat prostředí, do kterého navrhujeme. Nová výšková budova vznikne na samém okraji historického centra Ostravy. Nebude zde solitérem, je potřeba ji vnímat v perspektivě blízké budoucnosti. V jejím okolí vyroste v příštích letech celá řada moderních staveb. Kolem Nové Karoliny, Trojhalí a DOV vzniká nová městská čtvrť a naše výšková budova symbolicky propojí staré město s tím novým,“ okomentoval architektonický návrh jeho spoluautor Michal Krištof.

studio anarchitekt
Telefon
+420 604 974 675
E-mail
info@anarchitekt.cz
Praha
Chocholouškova 8/35
180 00  Praha — Libeň
+420 604 974 675
Brno
Durďákova 359/49
613 00  Brno — Černá Pole
+420 732 227 577